تاریخ: شنبه 31 فروردين 1398

اولین و تنها تولید کننده چمن مصنوعی در ایران

(تحت لیسانس Thilolon هلند)

مینی گلف , ورزش خانوادگی


مینی گلف و چمن مصنوعی

 مینی گلف, ورزش خانواده
مینی گلف موجب افزایش كیفی دقت و مهارت می شود افزایش تمركز در یك فضای سبز باعث ایجاد نشاط وشادابی در روحیه افراد در همه رده های سنی (خصوصا كهنسالان) می گردد. ایجاد زمینهای مینی گلف گسترده از بر نامه های آسیا چمن است. مینی گلف یك ورزش خانوادگی محسوب می شود و تمام اعضای خانواده می توانند بدون هیچگونه محدودیتی به تمرین گلف بپردازند این موضوع بویژه به منظور توسعه و تعمیم ورزش بانوان كه تا حدودی در مكانهای باز ورزشی محدودیت دارند، بسیار ارزنده و قابل توجه است.

 

 

مقدمه:

 مینی گلف از حدود 100 سال قبل با عنوانهای مختلفی چون:

Crazy Golf, Adventure Golf, Miniature Golf

 به عنوان سرگرمی میلیون ها انسان مطرح بوده، اما از سال 1953 آقای Paul Bongni این ورزش را مدون و استاندارد كرد و با عنوان mini golf ثبت كرد و بدینسان چرخهای این ورزش به گردش درآمد بطوری كه:

 

· هم اكنون مینی گلف  به عنوان نهمین سرگرمی ورزشی عمومی در اروپا مطرح شده است.

 

(World Minigolfsport Federation, Information Brochure, 2002,

Page 1)

 

 

 در این 50 سال اخیر كه مینی گلف به صورت واقعی انجام شده است ودر حدود 40000 موسسه یا باشگاه مینی گلف و در حدود 15 مینی گلف باز در جهان وجود دارند. اندی میلر بزرگترین قهرمان مینی گلف شناخته می شود . رقابتهای در جام جهانی 2000 در Latvia – Riag پیروز شد درحالیكه در بین 100 بازیكن دیگر 28 ضربه جلو بود.

 

· وانمود می كنید كه می خندید اما در حقیقت و به صورت مخفیانه شما می خواهید پدر یا برادر كوچكتر یا خواهر بزرگتر و یا دوستان خود را محكوم به شكست كنید چون شما می خواهید كه برنده شوید.

(Miller 2002, Page 38)

 

 

مینی گلف در (Oxford English Dictionry 2002) با این عنوان تعریف می شود:

یك حالت بی قاعده از گلف كه در یك سری زمینهای كوچك و مانع  دار بازی میشود.

 

 

 

اما این واقعیت ندارد و زیرا بازیكنان حرفه ای فراوانی در آمریكا وجود دارد كه در تورنمنت های مختلف شركت می كنند كه گاهی مبلغ جایزه آنها بالغ بر 100.000$ است. به طوری كه بسیاری از تلویزیونهای مختلف آمریكا از جمله ESPN در لیست برنامه هاشان تورنمنت های بزرگ مینی گلف وجود دارد علاوه بر رقابتهای حرفه ای در آمریكا، رقابتهای بزرگی نیز به صورت نیمه حرفه ای در اروپا انجام می گیرد. در بسیاری كشورها از جمله آلمان، استرالیا سوئد و فنلاند دولتمردان ازجمله بازیكنان هستند به طوریكه یكی از روزهای هفته را كار نمی كنند و به تمرین مینی گلف می پردازند. در این ادامه مطالب زیر بررسی می شود:

 

1. تشریح گونه های مختلف مینی گلف

2. تشریح استانداردهای فدراسیون جهانی گلف

· آیین نامه واحدهای مینی گلف

· تجهیزات مینی گلف

3. نمودار پیشینه مینی گلف واستاندارد سازی

4. قوانین مینی گلف

5. آشنایی با اصطلاحات مینی گلف

6. مسابقات سال 2007

 

 

تعریف ها ،تفاوت ها و شباهت ها :

 

 

Adventure Golf, Crazy Golf, Miniature Golf, Minigolf

 

هر كدام از اسامی بالا دارای شباهت ها وتفاوت های زیادی هستند و قانون و مقررات خاص خود را دارند.

 

 

Adventure Golf:

 

·  گلف مخاطره انگیزه (همراه با ماجرا جویی)

گلف مخاطره انگیز یك بازی خانوادگی یا یك تفریح توریستی است كه از آمریكا مبداء می گیرد در این سرگرمی اطراف حفره های گلف اشكال و طرح های ساخته دست بشر و ابزارهای نمایش و ترفندهایی در مسیر حركت توپ همراه است.

شكلهای دزد دریایی و جنگل بیشترین زمینه های بكار رفته در این سیستم می باشند كه معمولا به شكل كشتی دزدان دریایی و غارهای ناشناخته می باشند.

 

Crazy Golf:

· گلف بی قانون

این طرح از گلف از شهرهای بندری انگلستان و یا تفریحگاههای آخر هفته انگلستان سرچشمه می گیرد كریزی گلف را می توان فضا های كوچكتری بوجود امده و استیل بازی بسیار متفاوت است. بازی متمركز شد و كوتاهتر و با موانع متفاوتی همراه است.

این موانع همچون آسیابهای بادی، تونل ها و مدل های كوچك از پل ها معروف ا ساختمانها و كوهها می باشد.

 

Miniature Golf:

· گلف مینیاتور

نوعی از گلف است كه منصوب به امریكا ست و در تعریف همه انواع قبلی شامل می شود كه در مورد آن بیشتر خواهیم گفت.

 

· Mini golf

در دوسیستم اول تعریف شده قبلی دو مدل از بازی سرگرم كننده و یك راه خوب برای صرف كردن اوقات فراغت بودند. اما مینی گلف یك ورزش سازمان یافته است.

اولین فاكتور برای شناخت ان موضوع این است كه زمین های مینی گلف دارای استاندارد می باشند اما این مقیاس در شهر و كشور های مختلف متفاوت است، اما تنها 5 نوع از زمینهای مینی گلف  قابل قبول می باشند.

 

سیستم های استاندارد wmf:

(World Minigolfsport Federation)

 

1. سیستم Beton 

مهندس سویسی به نام Paul Bongni در سال 1953 سیستم Beton را اختراع كرد: او تصمیم گرفته بود برای استاندارد سازی این ورزش تلاش كند. در تئوری وی هر یك از واحدها تنها با یك ضربه كامل می شد و این بدان معنا بود كه برای یك سیستم 18 واحدی امتیاز زیر 25 عالی بود و ركورد جهانی برای این سیستم 22 بود.

2. سیستم Eternit :

 امتیاز كامل در سیستم متداول است. در حقیقت بسیار تماشایی است كه ركورد جهانی شامل 4 راند كامل در یك ردیف است. پوشش سیمانی و روكش چمن مصنوعی با موانع فایبر گلاس هستند.

در این سیستم 25 حفره وجود دارد كه 18 تای آنها كرس را تشكیل می دهند و بقیه زیر مجموعه هستند. یكی از مسیر های تماشایی شیبی است كه توپ در هوا پرواز می كند و در چند مسیر متفاوت جا می گیرد در این حفره مخصوص توپها و چوبهای غیر معمول استفاده می شود.

 

3. سیستم ( swdish felt ):

 دراین سیستم از یك نمد سبز رنگ و مرز بندی چوبی استفاده می شود دارای 18 حفره استاندارد همراه با 26 مانع معمول است. همانطور كه از نامش پیداست از سوئد و كشورهای اسكاندینوی سر منشا دارد اما هم اكنون در كل اروپا كاربرد دارد.

 

4و5. سیستم (Cobi golf وStargolf )

Cobigolf شامل 1 یا 2 دروازه كوچك در ابتدای هر یك از موانع است.

Star golf نام خود را از مسیرهای 18 گانه ای كه شكل ستاره ها را تشكیل می دهند میگیرد. مسیرهای آن 8 متری ودارای عرض 90 سانتی متر است. این سیستم ها متداول نیستند ودر مسابقات رسمی واروپایی از آنها استفاده نمی شود.

 

تجهیزات مینی گلف:

 

dubs ) چوب گلف:

 اگر چه فدراسیون جهانی مینی گلف اجازه استفاده از چوبهای معمولی پاتر گلف را برای مینی گلف قانونی اعلام كرده است اما بازیكنان حرفه ای از چوبهای مخصوص به خود استفاده می كنند.

بر خلاف چوب پاتر گلف كه فلزی است چوب مینی گلف یا دارای سر لاستیكی است یا فلزی و با روكش لاستیكی است تا تسلط بیشتری را به بازیكن بدهد. به عبارت دیگر برای جلوگیری از بد دستی چوبها و همچنین برای حركات دقیق تر بعضی از چوبها دارای دوران 360 درجه ای در سر خود هستند.

 

 

توپ ( balls ):

 7 مدل توپ استاندارد برای مینی گلف وجود دارد. مینی گلف بازان حرفه ای معمولا یك كیف توپ 100 تایی به همراه خود حمل می كنند. این توپها دارای تفاوتهایی در اندازه، وزن، قابل ارتجاعی، زبری، سختی و رنگ می باشند. بعضی از بازیكنان حرفه ای توپهای خود را بوسیله یخچالهای كوچك سرد نگه می دارند تا در درجه حرارت مناسب برای زمان بازی آماده باشند.

در سیستم های  betonو enternit  استفاده از توپهای مختلف برای هر پارت معمول است اما استفاده بیش از 2توپ در سیستم swdis felt بعید است.

 

 

پیشینه مینی گلف:

 

تشریح تكامل مینی گلف از یك تفریح خانوادگی و فعالیت توریستی تا رقابتهای استاندارد بین المللی و پایه گذاری فدراسیون جهانی مینی گلف

 

قدمت گلف در زمین چمن طبیعی به شكل كنونی به قرن 17 میلادی برمی گردد اما شواهد تاریخی نشان می دهد كه بازیهای مشابهی در سالهای قبل در هلند و اسكاتلند انجام شده است.

حالت كلی همه این بازیها مشابه یكدیگر بود. برای حركت دادن توپ اوایل تنها با یك چوب و بعدها از چندین توپ مختلف به سمت حفره استفاده می شود. این مسیر شامل نقطه شروع یا (tee) آغاز می شد و تا نقطه پایانی كه از 100 تا 500 یارد فاصله داشت ادامه می یافت و برنده كسی بود كه ضربه( یا (storke كمتری برای طی این مسیر به كار می برد.

 برای انجام این بازی و كامل كردن 18 مرحله گلف بازان باید كیلومترها فاصله را طی می كردند كه قاعدا وقت زیادی را می گرفت. همچنین طراحی این چنین زمینی و هزینه های ساخت و نگهداری بالا كار را مشكل می كرد. این مشكل باعث می شد تا گلف ورزش گرانی قلمداد شود و تنها ثروتمندان قادر به تمرن گلف بودند. به عبارتی كسی می خواست گلف بازی كند باید 1. وقت زیاد و 2. پول كافی می داشت.

 

 این مشكلات ورزشكاران را به سوی زمینهای كوچكتر سوق داد. گفته می شود این فكر ابتدا توسط جیمز باربر از ایالت كالیفرنیای شمالی آمریكا راه یافت. گلف كوچك و مانع دار دارای همان هیجان و رقابتی بود كه در گلف بزرگ 18 حفره ای وجود داشت علاوه برآنكه در زمینی كوچك و كم هزینه انجام می شد. در ادامه با كمك یك آرشیتكت به نام Edward E.wiswell گلف كوچك در ایالت محل زندگی آقای Barber ایجاد شد (برای اولین بار) كه شامل موانع و اشكالی بود كه یك رقابت ماهرانه را ایجاد می كرد. زمانی كه مراحل كار پایان گرفت آقای باربر اعلامیه ای منتشر كرد و در آن مغرورانه گفت( This "ll do!  ) كه نامThistle Dhu كه بر آن زمین نهاده شد از همان جا سرچشمه می گیرد.

 آقای باربر ناآگاهانه اولین قدم در راه رشد و توسعه ورزش را برداشت كه بعدها به آنMiniatare golf گفتند. تا سالهای بعد Thistle dhu به نام Gardeu golf تغییر یافت. اما در مورد این پیشینه اختلافهایی هم وجود دارد كه به طوری در نشریه Miller مطلبی آمده است كه بیان می كند 4 سال پیش از آقای باربر در انگلیس این ورزش انجام می شده است. این مطالب می افزاید كه سال 1912 آقای Tin Davis این ورزش در انگلیس ابداع كرد.

اما به هر حال در سال 1922 زمینهایی كه امروز به miniateve golf  مشهورند توسط  Thomas McCullochدر مكزیك به طور رسمی آغاز به كار كردند. این زمینها با زیرسازی و پوششی از پنبه ساخته می شد.

 در سال 1926 اولین تولید كننده تجاری زمینهای مینی گلف با نام Tom Thumb golf تاسیس شد. در آن زمین مینی گلف به عنوان تفریح و سرگرمی تعطیلات معمول شده بود. تا سال 1930 این كمپانی 25 هزار زمین مینی گلف دایر كرده بود.

کلیه حقوق ایت سایت متعلق به شرکت آسیا چمن-می باشد. طراحی سایت توسط ایکامیران